شیشه سکوریت اتومبیل – شیشه لمینت

فرق شیشه سکوریت و شیشه لمینت اتومبیل

شیشه سکوریت اتومبیل

شیشه اتومبیل به عنوان بخشی از بدنه و نمای خودرو دارای دو کاربرد اصلی در اتومبیل شما  می باشد.

شیشه اتومبیل

شیشه اتومبیل

  • تامین دید مناسب و ایمن از محیط اطراف اتومبیل برای راننده و سایر سرنشینان خودرو.
  • تامین ایمنی برای سرنشینان اتومبیل. بطور مثال برخورد اجسام خارجی به شیشه خودرو یا بروز تصادف شدید. بنابراین نصب شیشه اتومبیل با کیفیت و استاندارد بسیار حائز اهمیت می باشد.  

در حوزه ایمنی، شیشه‌های خودرو به دو دسته شیشه‌های سکوریت و شیشه‌های لمینت تقسیم می‌شوند .

حال سوال پیش می آید که کدام یک از شیشه های اتومبیل لمینت و کدام یک شیشه سکوریت می باشند و اینکه کدام شیشه سطح امنیتی خودرو را بالاتر می برد.

شیشه اتومبیل

شیشه عقب پژو

شیشه عقب پژو

در اکثر موارد  شیشه عقب اتومبیل  و شیشه های جانبی اتومبیل مانند شیشه لچکی و شیشه درب اتومبیل، از نوع سکوریت هستند. سکوریت کردن یک فرایند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه‌ اتومبیل انجام می‌شود. عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای نرمی شیشه  یعنی دمای بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد  می‌باشد.

شیشه سکوریت اتومبیل

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

شیشه گرم شده بوسیله دمیدن هوای سرد به هر دو سطح شیشه سریعاً سرد می‌گردد . در این حالت ، لایه‌های بیرونی آن سریع تر از لایه‌های داخلی خنک می‌گردند که این امر موجب استحکام شیشه می‌گردد. تا حدی که  در برابر ضربه‌ها و تنش‌های مکانیکی و حرارتی تا پنج برابر شیشه مقاومتر می شود. البته حُسن دیگر این روش این است که ، در صورت بروز ضربات سنگین و تصادفات شدید که منجر به شکسته شدن شیشه خودرو می‌شوند، قطعات شکسته شده ی شیشه‌ سکوریت، بسیار کوچک و فاقد لبه‌های برنده هستند و مانع صدمات جدی به سرنشینان اتومبیل می‌شود.

446619822_427161

شیشه اتومبیل

شیشه اتومبیل

شیشه اتومبیل

توجه شود که ، شیشه سکوریت قابلیت برش و یا فرم دهی را ندارد. تمامی فرایندها مانند برش، سوراخ کردن و… باید قبل از سکوریت کردن شیشه انجام گیرد. توجه شود که، شیشه سکوریت به هیچ عنوان در جلو خودرو استفاده نمی شود .

در تصویر ذیل نمونه ای از شیشه درب خودرو را مشاهده می فرمایید که کیفیت لازم را ندارد. این تصویر و نحوه ی شکستن شیشه نشان می دهد که پروسه سکوریت کردن شیشه در کارخانه تولید کننده درست انجام نشده است و شیشه به شکل خطرناکی شکسته شده است ( لبه تیز و برنده شیشه خودرو)  که قطعا به سرنشینان خودرو آسیب می رساند. البته روی شیشه، آرم استاندارد نیز مشاهده می شود ولی در عمل استاندارد نیست.

شیشه درب خودرو

شیشه درب خودرو

 شیشه لمینت

شیشه جلو اتومبیل از نوع لایه‌دار و لمینت است. شیشه لمنیت در واقع متشکل از دو لایه شیشه و یک لایه طلق بین آنهاست. این لایه طلق، نقش اصلی در ممانعت از ورود اجسام خارجی به داخل اتومبیل و جلوگیری از پاشش خرده‌های شیشه لایه داخلی به روی سرنشینان در صورت شکست شیشه، دارد.در تصویر زیر مشاهده می کنید که شیء سنگینی به شیشه جلو اتومبیل ضربه وارد کرده ولی شیشه جلو به طور کامل فرو نریخته و در جای خود باقی مانده است. شیشه لیمنت باعث ایمنی سرنشینان جلوی خودرو شده است. توجه کنید که شیشه سکوریت در اثر ضربه شدید در هر صورت خرد شده و فرو می پاشد ولی شیشه لمینت اینگونه نیست.

شیشه لمینت

شیشه جلو اتومبیل

شیشه اتومبیل

برخی از خودروهای وارداتی، دارای شیشه درب لیمنت می باشند. یعنی شیشه جانبی خودرو بجای شیشه سکوریت ، شیشه لمینت می باشد. استفاده از شیشه لمینت ، امنیت خودرو بالاتر خواهد بود. حتی در مقابل سرقت خودرو. چرا که شیشه لمینت در مقابل ضربه بسیار مقاومتر می باشد و حتی در هنگام شکست، در جای خود باقی می ماند. در تصویر زیر، شیشه لمینت درب جنسیس 4 درب را مشاهده می فرمایید که شکسته شده ولی فرو نریخته است.

شیشه لمینت

شیشه لمینت

امروزه استفاده از شیشه‌های تیره و شیشه‌های شفافی که مانع عبور پرتو خورشیدی به داخل خودرو می‌گردند و موسوم به شیشه سولار هستند در صنعت خودرو رو به افزایش است. البته استفاده از برچسب های دودی سولار با کیفیت نیز می تواند گزینه مناسبی برای صاحبان خودرو می باشد. به تصویر زیر توجه بفرمایید. شیشه درب خودرو سکوریت می باشد و در اثر ضربه شکسته شده است ولی بخاطر وجود برچسب دودی، سرجای خود باقی مانده است و خرده های شیشه سکوریت به داخل ماشین پرت نشده اند.

شیشه اتومبیل

شیشه اتومبیل

شیشه اتومبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *