شیشه خودرو – شیشه خودرو را بهتر بشناسید

شیشه خودرو :

شیشه خودرو را بشناسید

شیشه جلو خودرو
شیشه جلو خودرو

شیشه خودرو  از آن دسته قطعا تی است که کمتر به قیمت و کیفیت آن پرداخته شده است، اما باید دانست که شیشه خودرو یکی از مهم ‌ترین قطعات به کار رفته در اتومبیل است و شیشه اتومبیل به عنوان عایقی برای صدا و باد و باران به کار برده می‌شود و کیفیت و شفافیت شیشه تاثیر بسزایی در دید راننده خواهد داشت.

در ادامه ، سعی بر این است که اطلاعات مفیدی در مورد شیشه اتومبیل ارائه گردد.

همانطور که در مطالب قبل به آن اشاره کردیم، امروزه شیشه جلوی اتومبیل ها  از نوع شیشه‌های لامینیت است که شامل فیلم پلاستیکی می باشد که به وسیله دو لایه شیشه در طرفین احاطه شده است .

شیشه لمینیت به نسبت  شیشه‌های معمولی از ایمنی بسیار بیشتری برخوردارند، چونکه  شیشه های معمولی، در اثرشکست و خرد شدن، به قطعات برنده تبدیل میشوند و خطر زیادی دارند.

لازم به ذکر است که شیشه‌های سکوریت  در اثر شکست به قطعات ریز و غیر برنده تبدیل می‌شوند که هیچ گونه خطر جانی ندارند، بنابراین در مقایسه با شیشه‌های معمولی وضعیت بهتری دارند.

تعویض شیشه اتومبیل در محل
تعویض شیشه اتومبیل در محل

شیشه جلو خودرو

دانشمندان به جهت برطرف شدن این ایراد ،با ساخت شیشه های لمینیت این مشکل را حل کردند. در فرایند لمینیت میان دو یا چند لایه شیشه، میان لایه‌های پلیمری قرار گرفته و کل مجموعه تحت فشار وحرارت به صورت دائمی یکپارچه می‌گردند.

مهمترین مشخصه شیشه‌های لمینیت الگوی شکست آنهاست. شیشه‌ها در اثرضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به میان لایه چسبیده و شیشه یکپارچگی خود را حفظ می‌نماید.

از خواص دیگر شیشه لمینت می‌توان به کاهش انتقال صدا با فرکانس بالا‌، جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش تا ۹۵ درصد و قابلیت ترمیم هنگام ترک‌ خوردگی، اشاره کرد. شیشه‌های جانبی و عقب نیز با توجه به استحکام ایجاد شده در آنها، هنگام شکستن به ذرات کوچک و بدون لبه‌های تیز و برنده تبدیل می‌شوند که به سرنشینان آسیب نمی‌زند.

رنگ کردن قسمت بالایی شیشه جلو به هیچ ‌عنوان، مشکلی در دید راننده هنگام رانندگی در شب ایجاد نمی‌کند. بلکه در زمان تابش خورشید کمک فراوانی به دید راننده میکند.

شیشه‌های رفلکس برای تمام اتومبیل‌ها اعم از سواری عادی‌، رالی‌ و تشریفات سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که دارای مزایایی همچون، افزایش جلوه و زیبایی خودرو‌، جلوگیری از ورود نورهای خیره‌ کننده خورشید در روز و نور خودروهای مقابل در شب است.

این شیشه‌ها در موارد خاص از دیده شدن داخل خودرو به دلایل امنیتی جلوگیری می‌کنند.

خدمات شیشه اتومبیل
خدمات شیشه اتومبیل

برای خرید و تعویض یک شیشه یک سری نکات را باید بدانیم :

تعویض شیشه خودرو
تعویض شیشه خودرو

توجه فرمایید که، در هنگام خرید شیشه، ضمن در نظر گرفتن شکل و ابعاد هندسی باید ضریب ایمنی و سلامت شیشه  را رعایت و دقت کرد شیشه دارای دانه‌های مزاحم دید (مانند حباب)‌، برآمدگی و خطوط روی سطوح داخلی و خارجی نباشد.

انواع شیشه خودرو :

توجه فرمایید که، شیشه خودرو انواع گوناگونی دارد، به طوری که این تفاوت را در چهار گروه زیر دسته بندی میکنیم:

۱- شیشه اتومبیل ( شیشه خودرو) با لایه P.V.B
۲- شیشه جانبی اتومبیل (شیشه درب – شیشه لچکی)
شیشه خودرو
شیشه خودرو
۳- شیشه اتومبیل دودی (رنگی)
برچسب دودی سولار
برچسب دودی سولار
۴- شیشه اتومبیل المنت دار (شیشه عقب)
تعویض شیشه عقب
تعویض شیشه عقب

در ادامه ویدئویی از نحوه ی تولید شیشه جلو اتومبیل و انواع ترک های ایجاد شده روی شیشه جلو اتومبیل  مشاهده می فرمایید . این ترک های دارای شمایل مختلف بوده و قابل ترمیم می باشند.


البته لازم به ذکر است که ترمیم مطلوب به عوامل مختلفی بستگی دارد.در ادامه نیز نحوه ی ترمیم شیشه جلو بصورت کوتاه نمایش داده می شود:

برای مشاهده ویدئو نحوه ی ترمیم شیشه اتومبیل …اینجا کلیک کنید


3 Comments

  1. کیف آلومینیومی

    مرسی. توضیحات کاربردی و جالب بود برام

  2. خیلی ممنون دست شما درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *